Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vláda projedná v Ostravě návrh, aby hlubinní horníci mohli odcházet do penze o pět let dřív

17. 7. 2015

 

 

Horníci, kteří dělají pod zemí a odpracovali určitý počet směn, budou možná moci chodit do starobní penze o pět let dřív. Počítá s tím návrh novely, který se chystá ve středu 22. července na svém zasedání v Ostravě projednat vláda. Dřívější důchod pro havíře navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Chce tak řešit propouštění hlubinných horníků kvůli zavírání dolů.

 

Ministerstvo práce přišlo s novelou už na jaře. Tehdy ji kabinet neschválil. Rozšířil jen skupinu havířů, kteří už nyní mohou odcházet na odpočinek o pět let dřív. Týká se to všech, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Už předtím byla penze o pět let dřív pro ty, kteří stihli potřebné směny do konce roku 2008. Do roku 1993 existovaly v ČR takzvané pracovní kategorie. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst, tedy třeba právě horníci. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let.

Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory. Argumentují tím, že podle studií se kvůli horšímu zdraví mnozí havíři důchodu nedožijí a že by opatření řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním. Podobné argumenty v podkladech pro vládu použilo i ministerstvo práce. Uvedlo také, že jiné důchodové podmínky pro horníky mají v Česku tradici třeba už z dob Rakouska-Uherska. Dřívější odchody horníků do důchodu umožňují i ostatní evropské státy.
Pokud by byl návrh schválen, horníci by chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech. Za sebou by měli mít 3300 směn v dole a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v dole a o 219 u uranu méně.

Podle návrhu by se výpočet penze horníků měl upravit. V procentním dílu, který by havíř podle nynějšího zákona měl, by se nově měly odrazit všechny valorizace od roku 1996. Důchod se od té doby zvyšoval dvacetkrát. Stanovena je ale maximální částka, pro letošek by dosáhla 13 274 korun. V dalších letech by se zvyšovala o valorizaci.

Novela by měla podle plánu platit od října příštího roku.
S návrhem nesouhlasí ministerstvo financí. Změkčování důchodových podmínek odmítá. Podle vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je chystané řešení nesystémové a představuje nebezpečný precedens pro případy masového propouštění.

autor: (red)
zdroj:www.e-sondy.cz