Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vláda zahájila návštěvu Moravskoslezského kraje

25. 4. 2018

 

 

V úterý 24. dubna 2018 zahájila vláda Andreje Babiše návštěvu Moravskoslezského kraje. Zajímala se především o zaměstnanost a další rozvoj regionu. V návštěvě bude pokračovat i ve středu.


Prvním bodem programu vlády v kraji byla návštěva Ostravsko-karvinských dolů. Od 4. dubna 2018 je majitelem těžební společnosti opět stát prostřednictvím společnosti Prisco. Premiér Andrej Babiš a další členové vlády navštívili mechanické dílny, kde se setkali se zaměstnanci, a poté jednali s vedením OKD o aktuální situaci ve společnosti. Tématem byl také postupný útlum dolů na Karvinsku a situace zaměstnanců, kterých je nyní včetně dodavatelských firem zhruba 9500. Podle předsedy vlády Babiše je nyní firma stabilizovaná a aktuálně hledá 280 nových zaměstnanců. Těžit se bude minimálně do roku 2023.


Následně vláda navštívila společnost ArcelorMittal, kde se zajímala o její plánovaný prodej. Premiér Andrej Babiš uvedl, že nový majitel by měl být seriózní investor, který bude firmu rozvíjet a udrží zaměstnanost, což je klíčové pro celý region. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner už jednal se zástupci společnosti a zdůrazňoval především to, aby prodej neměl negativní dopad na zaměstnance, kterých je nyní zhruba šest a půl tisíce. Dohodl se také na vzniku čtyřčlenné pracovní skupiny. Členové kabinetu se setkali i se zástupci odborů.


Ministr životního prostředí a první místopředseda vlády Richard Brabec podepsal na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje dobrovolnou dohodu se společností Třinecké železárny. Dohoda obsahuje některá investiční opatření směřující ke snižování fugitivních emisí prachu z aglomerací a z mlýnice strusky a závazek pokračovat v ozdravných pobytech pro děti z postižených oblastí. Navazuje na dohodu, jejíž platnost skončila ke konci minulého roku.


„Moravskoslezský kraj je jiný, než například střední Čechy nebo Liberecko. Tady nejsou potřeba peníze na mateřské školky ani na školy, ale jsou potřeba peníze na sociální služby a domovy seniorů. Je to také kraj, který trpí znečištěným prostředím,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.


Na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje vláda jednala s radními. Tématy byla podpora zaměstnanosti, včetně chybějících průmyslových zón, vzdělávání nebo doprava v kraji. S Radou kraje členové kabinetu mluvili také o rozpočtovém určení daní, regionálním rozvoji, cestovním ruchu a investicích do kultury. Tématem bylo i životní prostředí, především pak ochrana ovzduší v kraji, kde velký úspěch zaznamenaly kotlíkové dotace.


V Ostravě vláda navštívila ještě Moravskoslezské inovační centrum, jehož hlavním účelem je podpora začínajících podnikatelů, zlepšení spolupráce podnikatelského prostředí s akademickou sférou a podpora investic do inovací, a tím i zvýšení potenciálu regionu. Centrum plánuje výstavbu a technologické vybavení nové budovy v celkové hodnotě 500 milionů korun.


Součástí návštěvy byla také zastávka v Dolní oblasti Vítkovice, kde vláda jednala především o projektu Národního zemědělského muzea, možném vzniku Guggenheimova muzea a zabývala se i situací ohrožených objektů této národní kulturní památky. Setkala se zde také se starosty měst a obcí v Moravskoslezském kraji, se kterými mluvila například o investicích do sociální péče.


Do Moravskoslezského kraje přijeli předseda vlády Andrej Babiš, první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministr dopravy Dan Ťok, ministr zemědělství Jiří Milek, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Ilja Šmíd. Části programu se zúčastnil také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.


Ve středu 25. dubna 2018 bude vláda v cestě po kraji pokračovat. Navštíví Bíloveckou nemocnici, Letiště Leoše Janáčka Ostrava, Frenštát pod Radhoštěm, Pustevny, Střední odbornou školu Frýdek-Místek, Domov Březiny v Petřvaldu a Třinec.

 

d4s_4851.jpg

 

d4s_4877.jpg

Členové vlády navštívili mechanické dílny OKD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj, foto: Úřad vlády ČR