Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém

27. 11. 2020

 

 

Unikátní laserový detekční systém, vytvářející neprodyšnou síť vzdušného prostoru nad vybranými objekty, v úterý představili zástupci ČEZ přímo v Jaderné elektrárně Dukovany. Cílem nového systému je chránit prostor vybraných budov proti novým hrozbám přicházejícím „ze vzduchu“, jako například dronům. Moderní bezpečnostní systém instalovali odborníci na klíčová místa v obou jaderných elektrárnách.

 

Systém laserových paprsků, vytvářejících neviditelnou ochrannou zónu ve tvaru vějířů. Tak zhruba vypadá nový detekční systém fungující nad českými jadernými elektrárnami. Zaznamená-li třeba jen jeden z paprsků pohyb, vysílá signál do řídícího centra fyzické ochrany, odkud specialisté řídí další ochranná opatření. „Není to samozřejmě jediný detekční nebo ochranný systém našich elektráren. Těch je celá řada v na sebe navazujících vrstvách, podobně jako například staletími ověřené soustavy hradních opevnění, navíc významnou roli zde hrají i například bezpečnostní složky naší země. A stejně jako u dalších technologií, i zde se stále objevují nové možnosti, jak je vylepšovat a modernizovat,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Přesnější parametry detekčních systémů jaderných elektráren jsou tajné. Mimo jiné musí být schopny odlišit narušení prostoru například ptákem či jiným zvířetem od uměle vyrobeného objektu. Neveřejná je také odolnost jednotlivých budov. „Obecně vybrané objekty jaderných elektráren patří mezi nejstřeženější a nejodolnější v zemi, posuzují je nejen naše bezpečnostní složky, ale i mezinárodní experti. Zároveň je přizpůsobujeme podle vývoje a případných hrozeb. Ochrana elektráren je nikdy nekončící proces,“ doplňuje Daniel Rous, ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ.

Součástí cvičné ukázky bylo i simulované narušení chráněného prostoru dronem, pro jehož vzlet museli členové týmu zajistit speciální povolení od Úřadu pro civilní letectví. Zároveň bylo nutné omezit funkci tzv. geofencingu, který bezpilotní letoun nepustí do bezletových zón.

Stejně tajné jako parametry ochranných systémů jsou i postupy při narušení chráněného prostoru. Známou skutečností ale je, že na obou jaderných elektrárnách sídlí speciální jednotky policie České republiky. „Jeden člen speciální jednotky policie je vždy přítomen v řídícím centru fyzické ochrany elektrárny. A v případě reálného narušení by to byla právě policie, která má odpovídající oprávnění a prostředky k provedení zásahu,“ přibližuje postup ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín patří mezi nejpřísněji střežené objekty v České republice. Mimo jiné platí kolem obou elektráren bezletové zóny. Mají tvar válce o poloměru 2 kilometrů a výšce 1,5 kilometru.

 

drone-4638280_1920.jpg

ilustrační foto (Zdroj: pixabay)

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ČEZ