Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zástupci Evropské komise budou jednat v regionu i o době “pouhelné”.

15. 5. 2019

 

Představitelé Evropské komise navštíví ve středu 15. května Karlovarský kraj. V doprovodu hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové, vedení společnosti Sokolovská uhelná, starostů a dalších zástupců regionu budou diskutovat o situaci strukturálně postiženého regionu, zvláště pak o řešení následků těžby na Sokolovsku, možnostech čerpání evropských dotací i o budoucích plánech rozvoje území. Na program se určitě dostane i debata o blížícím se útlumu těžby uhlí a s tím spojené nutnosti vzniku nových pracovních příležitostí.

 

"Chceme zástupce Evropské komise seznámit s problémy, kterými žije náš strukturálně postižený kraj. S tím, jak se zejména na Sokolovsku daří zahlazovat následky těžební činnosti. Před časem jsme také založili takzvanou uhelnou platformu, která má vytvořit koncepci a seznam projektů spadajících do řízené restrukturalizace kraje po útlumu těžby. Mluvit budeme o plánech výstavby testovacího centra BMW, jež vznikne na Podkrušnohorské výsypce, představíme úspěšně realizované projekty rekultivace a revitalizace krajiny, jako je jezero Medard. V Karlových Varech zavítáme na naše mezinárodní letiště, jehož potenciál je zapotřebí do budoucna maximálně využít. Nemůžeme vynechat ani prohlídku lázeňského centra Karlových Varů, protože lázeňství a balneologie k našemu regionu neodmyslitelně patří," uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Vedení kraje by také chtělo společně s představiteli Sokolovské uhelné apelovat na zástupce Evropské komise, aby bylo Sokolovsko podobně jako vybrané oblasti Slovenska, Polska nebo Řecka, zařazeno mezi pilotní oblasti. Tedy regiony, kam bude přednostně směřovat podpora z Evropské unie. "Jde o velmi diskutované téma a už dnes víme, že tyto pilotní části zemí Evropské unie budou moci na svůj rozvoj finance z EU čerpat. Pro nás je nezbytně nutné, aby mezi nimi bylo i území z našeho kraje," dodala hejtmanka.

 

52f144fd-3c64-4b3d-8e67-08e8af05a999.jpg

ilustrační foto

 

 

 

 

 

Zdroj: Město Sokolov

Foto: K.Š.