Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zeman podporuje předčasné důchody pouze pro horníky hlubinných dolů

28. 7. 2016

 

 

Prezident Miloš Zeman v úterý 12.7.  přijal zástupce Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN). Podle předsedy Sdružení hornických odborů OKD a druhého místopředsedy OS PHGN Jaromíra Pytlíka se hovořilo mimo jiné o situaci v těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Zeman se nechal slyšet, že o šest let dříve mají do důchodu odcházet jen horníci hlubinných dolů.


Zákon, podle nějž horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech, podepsal Zeman minulý měsíc. Dnes zopakoval, že takovou změnu podporuje. "Chtěl bych vám také říci, že se domnívám, že by se to zdaleka nemělo týkat jenom OKD, i když v případě OKD to bude drtivá většina případů," poznamenal dnes na Hradě prezident. Poznamenal, že zná také případ hlubinného uranového dolu a dolu na hnědé uhlí, kterých by se zákon měl týkat.


"Na druhou stranu stejně poctivě říkám, že tím by to mělo skončit. Protože jinak bychom otevírali Pandořinu skříňku. Pak by to chtěli i horníci v povrchových dolech, pak by to chtěli pracovníci v hutích a na to už státní rozpočet nemá peníze," řekl. Prezident se zároveň vyjádřil k situaci v OKD. Sdělil, že by si přál, aby odboráři z OKD měli při řešení potíží firmy silné slovo.


Horničtí odboroví předáci Zemanovi za přijetí a za podporu poděkovali. „Hlavně děkuji, že jste podporoval prolomení limitů, to se nám bohužel zatím nepodařilo,“ řekl předseda OS PHGN Jan Sábel. Sábel zároveň připomněl složitou situaci v těžebním průmyslu a poukázal na špatnou situaci v OKD.


Po skončení schůzky odborový předák Sábel řekl, že je Zeman „docela tvrdě zkritizoval“ za malou důraznost a za to, že nepodali trestní oznámení na Zdeňka Bakalu, který do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele černouhelné firmy OKD. Sábel se brání, že jednali s podnikateli, kteří na Bakalu „pravděpodobně“ trestní oznámení podali. „My víme, že to trestní oznámení podáno bylo, byli jsme informováni ještě dříve, než bylo podáno od podnikatele, který to trestní oznámení údajně podal,“ řekl Sábel.


Zeman odborářům podle Sábela slíbil, že dění v OKD bude velice pozorně sledovat a zabývat se jím. Sábel zároveň řekl, že jednají s několika podnikateli o budoucnosti OKD a že budou vybírat „to nejlepší řešení“. Očekává, že jasněji by mělo být do konce července. Při uvítání Zeman řekl, že by si přál, aby odboráři z OKD měli při řešení potíží firmy hlasité slovo.


Se Zemanem také podle Sábela horníci mluvili o těžebních limitech. „Pan prezident k tomu řekl, že si myslí, že je to jenom dočasné a že se limity v blízké budoucnosti prolomí, a tím pádem i ta zaměstnanost na severu Čech zlepší,“ řekl.


Horníci Zemanovi na Hrad přinesli jako dárek takzvaný kylof, tedy hornický krumpáč, a hornický kahan.

 

img_4506.jpg

 

 

 

 

 

 

autor: (red)

zdroj:www.e-sondy.cz

foto: archiv KPR