Jdi na obsah Jdi na menu
 


BOZP: Má zaměstnavatel právo nařídit zaměstnanci zajistit si termín a lékaře na vyšetření zraku?

14. 9. 2021

 

Na dotaz odpověděla JUDr. Magdaléna Svobodová.

 

 

Má zaměstnavatel právo nařídit zaměstnanci zajistit si termín a lékaře pro periodickou lékařskou prohlídku zraku?

 

Zaměstnanec je povinen podrobit se periodické lékařské prohlídce ve lhůtách stanovených vyhláškou č. 79/2013 Sb. o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, a to u poskytovatele pracovnělékařských služeb, s nímž uzavřel zaměstnavatel smlouvu, nebo za určitých podmínek také u svého registrujícího lékaře. Obsahem lékařské prohlídky je podle vyhlášky základní vyšetření, které zahrnuje i orientační vyšetření zraku. Lékařská prohlídka může zahrnovat i další odborná vyšetření, tedy i specializovanou prohlídku zraku. O dalších odborných vyšetřeních ovšem rozhoduje posuzující lékař, a to po provedení základního vyšetření (§ 7 odst. 4 vyhlášky).

 

eye-care-5016057_1920.jpg

ilustrační foto (Pixabay)

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Svobodová Magdaléna

Zdroj: bozpinfo.cz