Jdi na obsah Jdi na menu
 


Již 10 let pomáháte hornickým sirotkům. Děkujeme!

4. 12. 2014

 

 

144_1.jpgDovolte, abych Vás oslovila v tomto předvánočním čase za Spolek svaté Barbory, který je tady již 10 let a finančně podporuje děti, jejichž otec zemřel v dole.


Za těch deset let bylo postiženým rodinám vyplaceno více než 22 milionů korun, z nichž podstatnou část dostala Barborka darem.
V současné době podporujeme 80 dětí. Bohužel jen v letošním roce přibylo dalších 10 sirotků.

Nejvýznamnější část finanční podpory jde na vzdělání a volnočasové aktivity dětí.

Dětem hradíme, samozřejmě na základě potvrzení, až 25 000 Kč ročně školného, ubytování při studiu až do výše 4 000 Kč za měsíc, náklady na učebnice až do výše 6 000 Kč za rok, jednou za 3 roky náklady na počítač do výše 10 000 Kč. Také přispíváme všem dětem na tábory nebo jiné organizované pobyty až 10 000 Kč za rok. Samozřejmostí jsou i příspěvky na zdravotní pomůcky nebo zájmové aktivity. U příležitosti zahájení školního roku a o Vánocích přispíváme jednorázově 3000 Kč každému dítěti.
Jde o maximální limity finančních výpomoci a tohoto maxima ve skutečnosti dosáhne jen malá část rodin.


Bohužel i Barborky se dotkla krize, která je nyní v hornictví a příspěvků a darů již není tolik, co v minulých létech. Naštěstí jsme si vytvořili dostatečnou finanční rezervu, abychom zajistili minimálně základní nároky dětí na příštích více jak 20 let. Je to proto, že máme i děti, které jsou dnes ještě ve školce a je naší povinností myslet i na jejich budoucnost.


Nicméně musíme pečlivě zvážit, co je pro většinu dětí prioritní. A jednoznačně jsme se shodli na tom, že vzdělání a volnočasové aktivity.To je pro děti a pro jejich budoucnost největší devizou. Společné dovolené budou nadstandardem, který si budeme moci dovolit jen v případě dalších významných příjmů.


Jsme si vědomi toho, že ne všechny rodiny jsou schopné v současnosti čerpat finanční výpomoci, které jim Barborka nabízí. Každá taková rodina má samozřejmě k tomu svůj osobní důvod. Rádi bychom se proto více zaměřit na jednotlivé rodiny a jejich konkrétní potřeby a více s nimi individuálně spolupracovat a pomáhat jim při řešení jejich problémů.

Největším přáním nás všech je samozřejmě to, abychom nemuseli již žádné osiřelé dítě do Barborky přijímat. A také to, abychom všem současným dětem maximálně finančně vypomohli do doby, než se budou schopny o sebe samy starat.

 

Všem, kteří jakýmkoliv způsobem přispěli a přispívají Barborce patří naše velké poděkování.

 

Děkujeme.

 

Monika Němcová
předsedkyně SSB

 

http://www.svatabarbora.cz/

  

barborka.jpg