Jdi na obsah Jdi na menu
 


M. Marksová jednala se zástupci OKD o možnostech řešení situace horníků v regionu

13. 3. 2015

 

 

12.03.2015 Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová ve čtvrtek jednala s představiteli firmy OKD o řešení možných sociálních dopadů na zaměstnance v hornictví v Moravskoslezském kraji, způsobené útlumem těžby uhlí.


„Stát si musí vážit zaměstnanců, jako jsou horníci, kteří celý život pracovali v těžkých a nebezpečných podmínkách. Ne jim znepříjemňovat život. Díky často podlomenému zdraví z této náročné práce, nemají příliš šancí najít si jiné pracovní uplatnění. Proto bychom jim měli zajistit důstojný odchod do důchodu,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.


MPSV předložilo v prosinci 2014 do vlády dva návrhy:

Za prvé úpravu nařízení vlády o stanovení důchodového věku a přepočtu starobních důchodů některých horníků, kteří začali vykonávat své zaměstnání před rokem 1993. Navrhovanou změnou se vypouští dosavadní omezující podmínka spočívající v tom, že příslušný počet směn pod zemí pro snížení důchodového věku musel být získán jen před rokem 2009. Touto úpravou se tak rozšíří okruh horníků, na které se toto nařízení bude vztahovat. Tento návrh vláda již projednávala, ale pak přerušila kvůli zápornému stanovisku Ministerstva financí ČR. Znovu bude vládou projednáván 25. března.


Druhou normou je novela zákona o důchodovém pojištění snižující důchodový věk některých horníků včetně zvláštního způsobu stanovení procentní výměry jejich starobního důchodu. Podmínkou pro snížení důchodového věku bude odpracování příslušného počtu směn pod zemí v hlubinných dolech; obecně se bude jednat o 3 300 směn s tím, že v některých případech, například po dosažení nejvyšší přípustné prašné expozice nebo u zaměstnanců uranových dolů, by stačilo odpracovaných směn ještě méně. Návrh by tak umožnil 3500 horníkům dřívější odchod do starobního důchodu. Tento návrh je v současné době projednáván v Legislativní radě vlády a pak bude debatován v rámci koalice.


„Možnost dřívějších odchodů do důchodu u horníků, kteří by splnili příslušné parametry, je pro nás velice důležitá a oceňujeme konstruktivní jednání s paní ministryní a jejím týmem. Pevně věříme, že změna nařízení ve vládě projde. Postoje politiků, s nimiž jsme v minulých týdnech jednali, nás k tomuto optimismu opravňují,“ uvedla finanční ředitelka OKD Jarmila Ivánková.


Česká republika je v evropském kontextu ve svém přístupu k odchodům horníků z hlubinných dolů unikátem, v současnosti bohužel v tom negativním slova smyslu. Ve většině ostatních zemí totiž horníci odcházejí do důchodu o několik let dříve než zaměstnanci z jiných profesí. Podle současné legislativy mohou odcházet do starobního důchodu dříve jen horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali několik tisíc směn. Horníci, kteří nastoupili po roce 1993, by tak museli fárat až do standardního věku odchodu do důchodu.

 

dsc_1003.jpg

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a výkonný ředitel Dale R. Ekmark při setkání na Dole Lazy (2014). (ilustrační foto)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor: Petr Habáň

zdroj: www.mpsv.cz

foto:(ivz)