Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ministr Jiří Dienstbier se setkal s předáky hornických odborů

12. 2. 2016

 

 

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier se při své pracovní cestě ve středu 10. 2. 2016 do měst v Moravskoslezském kraji, která společně s vládní Agenturou pro sociální začleňování řeší problematiku sociálně vyloučených lokalit, setkal s předáky hornických odborů. Impulsem ke schůzce v Ostravě byl poslední vývoj situace v OKD.

 

Vedení těžební společnosti minulý týden oznámilo, že má v úmyslu v následujících dvou letech postupně propustit asi pět tisíc zaměstnanců. Plánuje také ukončení těžby na dolech Paskov, Lazy a Darkov.

 

Jiří Dienstbier se proto přímo na místě zajímal o pohled odborářů na tuto vážnou situaci a také o jejich názory na východisko z ní. Hrozí totiž napětí v regionu už tak zatíženém vysokou nezaměstnaností.

 

„Jako ministr pro lidská práva, mezi které patří samozřejmě i práva zaměstnanecká, podpořím všechna opatření, která by negativní dopad rozhodnutí těžko předvídatelných majitelů OKD minimalizovala,“ uvedl Jiří Dienstbier. Za prioritu považuje zajištění co největšího počtu dobře placených pracovních míst v regionu a celkově důstojných podmínek těm, kterých se útlum hornictví dotýká.

 

V tom ministr souzní s očekáváním odborářů. „My potřebujeme, aby byla zajištěna práce a důstojná mzda zaměstnancům. V případě, že dojde k útlumu, chceme, aby jej někdo opravdu řídil, ideálně stát,“ shrnul představu horníků místopředseda OS PHGN a předseda SHO Ing. Jaromír Pytlík. Poznamenal, že jim vadí nejasná situace. „My se dozvěděli, že se má uzavřít Paskov do 31. 12. 2016, že se budou uzavírat doly Lazy a Darkov. To ještě neznamená, že k tomu útlumu dojde. Už je únor a my stále nemáme konkrétnější informace, například, kde se vezmou peníze v případě, kdyby došlo k propuštění,“ poznamenal.

 

S ministrem se kromě Jaromíra Pytlíka setkal také předseda ZO ČSM Štefan Pinter, předseda ZO Paskov Rostislav Palička, předseda ZO Lazy Ing. Petr Karkoška a předsedkyně ZO povrchových pracovišť OKD Bc. Monika Němcová.

 

20160210_min--dienstbier-se-v-ostrave-sesel-s-predaky-hornickych-odboru--1-.jpg

 

 

 

 

 

 

zdroj, foto: Úřad vlády ČR