Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uhelná komise schválila předsedy pracovních skupin a zadala první úkoly

7. 10. 2019

 

 

Předsedy tří pracovních skupin schválila na svém druhém jednání uhelná komise. Pracovní skupiny, kam každý člen uhelné komise nominuje své zástupce, se zaměří na harmonogram útlumu uhlí v kontextu energetického mixu, parametry útlumu i související legislativu a rovněž na identifikaci sociálně-ekonomických dopadů. Ve všech oblastech je přitom klíčová dohoda už v rámci pracovních skupin. Vyvážené složení, včetně předsedů pracovních skupin, je předpokladem rozhodnutí, v němž se vezmou v potaz všechny souvislosti. Uhelná komise také podrobně debatovala náplň činnosti a zaměření.

 

Předsedy pracovní skupiny pro harmonogram útlumu využívání uhlí v kontextu energetického mixu se stali René Neděla z MPO a Pavel Zámyslický z MŽP. Skupinu, která bude řešit parametry útlumu využívání uhlí a související legislativu, povede Daniel Beneš ze Svazu průmyslu a dopravy ČR a Jan Rovenský z Greenpeace. Identifikací sociálních a ekonomických dopadů se bude zabývat třetí pracovní skupina v čele s Davidem Koppitzem z MMR a Janou Mračkovou Vildumetzovou z Asociace krajů ČR.

„Do 6. října instituce zastoupené v uhelné komisi nominují členy všech tří pracovních skupin. A do dalšího jednání, které se plánuje na konec listopadu, se jednotlivé pracovní skupiny sejdou a začnou řešit jednotlivé úkoly,“ říká vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a předseda uhelné komise Karel Havlíček a dodává: „Debatovalo se také o možné interakci s německou uhelnou komisí, jejíž členové se chtějí s těmi našimi setkat. Jednání by se mohlo uskutečnit na konci tohoto roku.“ Německá uhelná komise zhruba před rokem doporučila, aby Německo s uhlím skončilo nejpozději v roce 2038.

„Uhelná komise se také podrobně zabývala materiály a studiemi, které jsou v současné době k energetice a ochraně klimatu v České republice k dispozici. Shodli jsme se v tom, že se na jednání uhelné komise budou primárně využívat materiály jednotlivých rezortů. Případné studie nad rámec existujících dokumentů bude vždy nutné schválit z úrovně obou předsedů uhelné komise. V rámci pracovních skupin se bude v následujících týdnech diskutovat, které studie bude případně potřeba doplnit nebo aktualizovat,“ říká ministr životního prostředí a předseda uhelné komise Richard Brabec.

Zazněla také informace o vývoji plánovaného evropského Just Transition Fund, který by měl sloužit pro plnění jednotlivých klimatických závazků. A to v souvislosti s doporučením Evropské komise k uhlíkové neutralitě. Danou věcí se bude uhelná komise dále zabývat.

 

 

 

 

 

Zdroj: MŽP

red