Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za české černé uhlí se postavily některé osobnosti a krajská tripartita

16. 10. 2015

 

 

Poslanec evropského parlamentu Pavel Telička (ANO) podal interpelaci Evropské komisi ve věci tendru na uhlí pro elektrárnu Dětmarovice. Jak nám řekl předseda Sdružení hornických odboru SHO Havířov Jaromír Pytlík, Pavel Telička kontaktoval odbory a zajímal se o situaci, kterou popisují odboráři v dopisu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi.

 

V interpelaci Pavla Teličky se mimo jiné píše: „Dotace pro polské uhelné doly narušuje konkurenci na konkrétním trhu. Zejména to způsobuje nevýhodu pro české těžaře, kteří se stávají nekonkurence schopní pokud se střetnou s dotovanými polskými těžaři, když vstupují do veřejných soutěží v České republice. I přes zásadní restrukturalizaci, české uhelné doly propouští přibližně tisíc zaměstnanců ročně, čímž zhoršují již tak vysokou míru nezaměstnanosti v Moravsko-Slezském kraji."

 K zásahu na ochranu českého černého uhlí dnes vyzval také vládní zmocněnec Jiří Cienciala a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. V dopise premiérovi a členům vlády upozorňují na problém dovozu levného, státem dotovaného, polského uhlí, který ohrožuje nejen OKD a zaměstnanost na Karvinsku, ale i české hospodářství. Dopis navazuje na jednání krajské tripartity (2. 10.), která se pravidelně zabývá situací v OKD.

 Za Českomoravskou konfederaci odborových svazů se vyjádřil i její předseda Josef Středula. Podle něj by bylo nešťastné, kdyby ČEZ kupoval uhlí v zahraničí a čeští horníci těžili na skládky. Požadavek Sdružení hornických odborů odborová centrála ČMKOS plně podporuje.

 Předseda svazu hornictví OS PHGN Jan Sábel upozornil na to, že odbory už několik let požadují narovnání nespravedlivých podmínek českých horníků, oproti okolním státům. Poláci, Němci, Maďaři i Španělé uhlí dotují a proto české hornictví nemůže cenově konkurovat. Navíc situace v hornictví se neustále zhoršuje celosvětově a stát by si měl chránit svoje nerostné bohatství a svůj pracovní trh.

 

dsc_0695.jpg

Důl Darkov(ilustrační foto)

 

 

 

 

ivz